Flaga - Unia Europejska
Wróć
02.08.2023

AI – Poza granicą niesamowitości (Twoich danych)

Analityka

AI – Poza granicą niesamowitości (Twoich danych)

ARTYKUŁ DLA FORBES NR 5/2023

Łukasz Grala – Mentor, Futurolog, CEO TIDK

Mimo, że ChatGPT poruszył świat, to AI ma biznesowi znacznie więcej do zaoferowania.

Udostępnienie statystycznemu Kowalskiemu usług takich jak ChatGPT czy Midjourney może być traktowane jak zaproszenie sztucznej inteligencji „pod strzechy” – staje się oswojona i (pomimo pytań i obaw o kierunek oraz zasięg zmian, jakie niesie) wykorzystywana coraz śmielej i chętniej. Każdego dnia liczba ich użytkowników rośnie a potencjał dostrzegają wszyscy – od pracowników biurowych automatyzujących korespondencję po kreatywnych twórców fotografii cyfrowej.

Dostępność i niesamowite możliwości technologii AI sprawiają, że jej obecność i wykorzystanie staną się za chwilę w przedsiębiorstwach nastawionych na rozwój i doskonalenie, elementami nieodzownymi, by nie rzec – koniecznym w prowadzeniu biznesu. Ogromny potencjał do zmian w sposobie zarządzania przedsiębiorstwem i kreowania konkurencyjności o zupełnie nowej jakości dostrzegany jest w dwóch obszarach – automatyzacji procesów oraz optymalizacji decyzji biznesowych. Jednak sama automatyzacja, to dopiero początek. Najwięcej korzyści z możliwości AI biznes może czerpać ze wsparcia w procesach decyzyjnych.

Z uwagi na to, że podejmowanie decyzji na podstawie wszystkich dostępnych danych w sensownym czasie jest nieosiągalne bez zewnętrznego wsparcia, to wykorzystanie AI jest jedyną dostępną metodą. Założenie wykorzystania AI w tym obszarze najczęściej przyjmuje formę systemów rekomendacyjnych, predykcyjnych lub algorytmów optymalizacyjnych przyspieszających wyciąganie wniosków i ułatwiających planowanie oraz zarządzanie. Dzięki wykorzystaniu sztucznej inteligencji, możemy analizować ogromne ilości danych w czasie rzeczywistym i szybko podejmować właściwe działania. Głównym celem systemów rekomendacyjnych jest uproszczenie procesu decyzyjnego, proponując działania najlepsze z perspektywy dostępnych danych. W gospodarce systemy rekomendacyjne znajdują swoje zastosowanie w różnych branżach.

W finansach, systemy wspierające analizują miliony transakcji w celu wykrycia oszustw, przewidują trendy rynkowe i pomagają zarządzać ryzykiem rentowności inwestycji.

W obszarze produkcji pomagają zoptymalizować gospodarkę magazynową, w tym łańcuch dostaw, odpowiednio harmonogramować zadania oraz wykrywać awarie, co pozwala przyjąć postawę proaktywną, zapobiegając nieprzewidzianym przestojom oraz problemom wynikającym z niesprawnego sprzętu.

W marketingu i sprzedaży jest używana na szeroką skalę – od identyfikacji możliwości biznesowych i segmentacji klientów, rekomendacji produktów (np. dzięki analizie koszykowej), przez tworzenie treści i hiperpersonalizację dostosowującą materiały promocyjne dla odpowiednich grup docelowych, aż po analizy churn.

W sektorze healthcare możliwe jest szybsze odkrywanie nowych leków, wsparcie w procesie diagnozy oraz wyborze najbardziej efektywnych i korzystnych dla pacjenta ścieżek terapii. Dzięki możliwości zdalnego, a przy tym częstego monitorowania parametrów życiowych pacjenta, możliwe jest także wsparcie w podejmowaniu dynamicznych decyzji dotyczących potrzeby kontaktu z lekarzem lub modyfikacji planu leczenia.

W miarę jak sztuczna inteligencja staje się coraz potężniejsza i bardziej dostępna, coraz więcej firm będzie z niej korzystać. Umiejętność skutecznego wykorzystania AI w celu poprawy efektywności i tworzenia wartości stanie się kluczowym czynnikiem sukcesu. Świadomi rynkowi gracze mają możliwość wykorzystania nowoczesnych technologii w sposób bezpieczny i skuteczny. 

Redefiniujemy podejście do wiedzy i analizy informacji a inspirujące rozwiązania są na wyciągnięcie ręki. Jeśli chcesz być częścią tych zmian chcesz poznać, jak to robią największe firmy w Polsce i za granicą, zaprojektować platformę danych gotową na rozwiązania sztucznej inteligencji, wypróbować algorytmy AI – zapraszamy do kontaktu z TIDK. Od blisko 15 lat doradzamy projektujemy i wdrażamy najnowocześniejsze rozwiązania oparte na danych. Umów się na spotkanie inspiracyjne

Partnerstwa

tidk logo

Bałtycka 6
61-013 Poznań