Flaga - Unia Europejska
Wróć
15.02.2023

Narysuj mnie jak jedną ze swoich francuskich dziewczyn – DALL-E dołącza do modeli dostępnych w Azure OpenAI Service

Generowanie obrazu

Narysuj mnie jak jedną ze swoich francuskich dziewczyn – DALL-E dołącza do modeli dostępnych w Azure OpenAI Service

Kreatywne grafiki, reklamy, projekty ogrodów, domów, ubrań, dodatków, nowe koncepty modeli samochodów – to tylko niektóre z przykładów użycia, do których można wykorzystać model DALL-E. Teraz jest to możliwe bez szczegółowej znajomości metod uczenia maszynowego, jako że DALL-E 2 dołączył do listy modeli oferowanych przez Microsoft w ramach Azure OpenAI Service. Usługa jest dostępna dla szerszej publiczności od niedawna, jednak już teraz opcja ta wzbudza spore zainteresowanie – z pewnością była też jedną z najszerzej komentowanych nowości przedstawionych przez Microsoft podczas ubiegłorocznego Microsoft Ignite.

Kilka słów o Azure OpenAI Service

Azure OpenAI Service jest jednym z serwisów w portfolio Microsoft, który umożliwia dostęp do modeli językowych opartych o sztuczną inteligencję bez konieczności dogłębnej znajomości metod uczenia maszynowego, oferując przy okazji szereg korzyści wynikające z użycia chmury Azure. Do tej pory Azure OpenAI Service oferował dostęp do słynnego modelu GPT-3, a także Codex oraz embeddingów językowych pozwalając na obsługę typowych przypadków użycia, w tym pomocy w pisaniu tekstów, kodu i parsowaniu danych tekstowych na potrzeby wykorzystania ich do nauki modeli ML-owych. Na ubiegłorocznym Microsoft Ignite, Microsoft ogłosił, że do rodziny modeli dostępnych na platformie Azure OpenAI Service dołącza DALL-E 2. Tym samym Microsoft znacząco rozszerzył możliwości OpenAI Service i jego praktycznego wykorzystania.

Narysuj mnie jak jedną ze swoich francuskich dziewczyn

DALL-E 2 jest jednym z kilku modeli generatywnych typu tekst-obraz, które pojawiły się w zeszłym roku. Dodanie DALL-E 2 do Azure OpenAI Service pozwoli klientom generować kreatywne treści na podstawie tekstów. Jak to działa? Z punktu widzenia użytkownika całkiem prosto. Model przyjmuje opis tekstowy jako dane wejściowe i generuje obraz, który pasuje do tego opisu. Przykładowo można zlecić DALL-E przygotowanie obrazka, który pasuje do tytułu rozdziału książki albo dostarczyć obraz wejściowy i zlecić modelowi jego modyfikację. Możliwości nowego modelu w ofercie Azure OpenAI Service przetestował już Mattel, znana na całym świecie firma produkująca zabawki, w której DALL-E posłużył działowi kreatywnemu do wygenerowania koncepcji dla nowych modeli Hot Wheels. Z kolei niemiecki konglomerat medialny RTL Deutschland, kolejny klient pilotażowy, pracuje nad połączeniem metadanych treści strumieniowych z DALL-E 2 w celu wygenerowania spersonalizowanych obrazów na podstawie zainteresowań klientów. Firma pracuje także nad wykorzystaniem DALL-E do generowania wizualizacji dla odcinków podcastów i scen w audiobookach. W ten sposób RTL chce zwiększyć zainteresowanie treściami oraz poprawić doświadczenia użytkowników. 

Korzyści DALL-E na Azure

Już samo wykorzystanie modelu DALL-E 2 daje spore możliwości, jednak za sprawą osadzenia modelu na platformie Azure w ramach usługi OpenAI Service, korzyści dla odbiorcy rosną. Poza oczywistą już wysoką skalowalnością i elastycznością zapewnianą przez rozwiązania chmurowe, Microsoft kładzie nacisk na bezpieczeństwo, w szerokim znaczeniu tego słowa. Usługa OpenAI działa na globalnej infrastrukturze Azure, która może poszczycić się bezpieczeństwem, niezawodnością, dostępnością, zapewnieniem standardów zgodności danych i ich prywatności. Dodatkowo Microsoft wyposażył swoje rozwiązanie w funkcje związane z tzw. odpowiedzialną AI, które pomagają zapobiegać dostarczaniu przez DALL-E 2 nieodpowiednich danych wyjściowych. Wszystkie te aspekty mogą być ważnym czynnikiem dla firm, które muszą zweryfikować standardy branżowe i zgodność z przepisami przed przyjęciem nowego rozwiązania.

DALL-E 2 w każdym domu

Chociaż Azure OpenAI Service jest dostępny dla szerszej publiczności od niedawna i Microsoft ma plany, aby go rozbudować, to już teraz wydaje się, że jest w stanie zaoferować użyteczne funkcjonalności dla klientów platformy Microsoft Azure. Co interesujące, Microsoft dodaje również DALL-E 2 do innych produktów, w tym Designer, nadchodzącego narzędzia do tworzenia postów w mediach społecznościowych, zaproszeń, cyfrowych pocztówek, grafik i innych. Microsoft zapowiedział także zintegrowanie DALL-E 2 z Image Creator z Bing, narzędziem, które umożliwia przeszukiwanie sieci w poszukiwaniu obrazów lub tworzenie nowych na podstawie zapytania w wyszukiwarce. Póki co opcja ta jest dostępna tylko w niektórych wybranych regionach, jednak wkrótce ma się pojawić w szerszym dostępie.

Zastanawiasz się, czy i dla Twojej firmy podejście oparte o generowanie treści tekstowych lub wizualnych może przynieść korzyści? Szukasz praktycznych inspiracji dla wykorzystania uczenia maszynowego w rzeczywistych problemach, z którymi boryka się Twoje przedsiębiorstwo. Skontaktuj się z nami!

Partnerstwa

tidk logo

Bałtycka 6
61-013 Poznań