Flaga - Unia Europejska
Wróć
28.03.2023

(R)ewolucja AI w pracy – Microsoft Copilot, czyli asystent AI z technologią GPT-4

Innowacje

(R)ewolucja AI w pracy – Microsoft Copilot, czyli asystent AI z technologią GPT-4

Pracownicy są nękani harówką, spędzają zbyt wiele czasu pochłonięci mozolną pracą, która pochłania kreatywność i energię – takie stwierdzenia można było usłyszeć z ust samego CEO Microsoft Satya Nadelli oraz Jareda Spataro, Corporate Vice President, podczas ostatniej prezentacji nowej technologii Microsoft. Copilot ma na celu zmianę sposobu, w jaki ludzie pracują w biurze, wykorzystując sztuczną inteligencję do wykonywania szerokiego zakresu zadań, pomagając użytkownikom zwiększyć produktywność i wydajniej wykorzystywać ich czas.

Z czego powstało?

Copilot to coś więcej niż ChatGPT OpenAI wbudowane w platformę Microsoft 365. Jest to zaawansowany mechanizm przetwarzania i orkiestracji, który działa w tle. Oparty jest na technologii GPT-4 (który miał niedawno swoją premierę i obecnie dostępny jest w płatnej wersji ChatGPT Plus), łącząc moc dużych modeli językowych (LLM) z danymi biznesowymi w Microsoft Graph. Copilot ma odpowiadać zarówno na tekstowe, jak i obrazowe zapytania oraz być dostępny w różnych językach, w tym polskim. Zintegrowano go z całym pakietem Microsoft 365 (w tym Word, Excel, PowerPoint, Outlook, Teams). Co istotne – Copilot jest w stanie pracować w kilku z nich jednocześnie. 

LLM oparte na sztucznej inteligencji są szkolone na dużym, ale ograniczonym zbiorze danych. Microsoft 365 Copilot ma dostęp w czasie rzeczywistym zarówno do zawartości, jak i kontekstu w Microsoft Graph. Oznacza to, że generuje odpowiedzi zakotwiczone w treściach biznesowych – dokumentach, mailach, kalendarzu, czatach, spotkaniach – i łączy je z kontekstem pracy – obecnym spotkaniem, wymienianymi wiadomościami e-mail, rozmowami na czacie, które prowadziło się w zeszłym tygodniu – aby dostarczać dokładne, trafne i kontekstowe odpowiedzi.

No ale w czym pomoże?

Celem rozwiązania nie jest zastąpienie pracownika, lecz wspieranie go w skoncentrowaniu się na zadaniach o większej wadze i znaczeniu. Pomoże stworzyć prezentację biznesową na bazie wcześniejszych notatek, napisze przemowę, uporządkuje skrzynkę mailową i zaproponuje odpowiedzi, czy przeanalizuje dane i wskaże najważniejsze zależności. Zdaniem Microsoftu, to wszystko by użytkownik stał się bardziej kreatywnym w programie Word, bardziej analitycznym w programie Excel, bardziej ekspresyjnym w programie PowerPoint, bardziej produktywnym w programie Outlook i bardziej zespołowi w usłudze Teams. Jednak co ważne kontrolę nad wszystkim pozostawia się samemu autorowi – to on decyduje, co zatrzymać, zmodyfikować, a co wyrzucić. W każdej chwili możemy ustalić parametry treści, na przykład długość tekstu, styl, czy nawet ton wypowiedzi.

Przykłady:

  1. W programie Word: „Opracuj dwustronicową propozycję oferty na podstawie danych z [dokumentu] i [excela]”, a następnie „Zmień ton dokumentu na bardziej swobodny.”
  2. W programie Outlook: „Napisz odpowiedź, w której podziękujesz adresatom i poprosisz o więcej szczegółów na temat drugiego i trzeciego punktu; skróć akapit trzeci i zmień ton na bardziej profesjonalny.”
  3. W aplikacji Teams: „Podsumuj całe spotkanie. Napisz gdzie się nie zgadzamy w tym temacie?”

Bardziej imponujące możliwości Copilota obejmują możliwość tworzenia podsumowań kluczowych punktów ze spotkania online w czasie rzeczywistym, czyli w trakcie trwających konwersacji – w tym także wskazując opinie konkretnych uczestników. Innymi przykładami mogą być tworzenie materiałów marketingowych i notek PR-owych, a także porównywanie ze sobą różnych produktów wskazując przy tym ich wady i zalety. Poza tym Copilot napędza również platformę niskokodową – Microsoft Power. Może pomóc programistom przyspieszyć i usprawnić tworzenie aplikacji za pomocą Power Apps i Power Virtual Agents. Każdy może zautomatyzować powtarzalne zadania, tworzyć chatboty i przejść od pomysłu do działającej aplikacji w kilka chwil.

Kiedy będzie dostępny publicznie?

Póki co Microsoft testuje narzędzie – współpracuje w tym zakresie z dwudziestoma amerykańskimi firmami. W ciągu najbliższych miesięcy planowane jest znaczne rozszerzenie listy podmiotów uczestniczących w testach. Jedyną datą, jaką wskazuje Microsoft, jest koniec 2023 roku – wtedy powinniśmy poznać kolejne szczegóły. Nie wiadomo jednak, czy jeszcze w tym roku Copilot trafi do użytku komercyjnego. 

Jeśli chcesz by przełomy związane z wykorzystaniem AI miały miejsce także w Twojej organizacji, skontaktuj się z nami

Partnerstwa

tidk logo

Bałtycka 6
61-013 Poznań