Flaga - Unia Europejska
Wróć
18.01.2024

Naj w AI #7 Generowanie animacji z AI. Ciężkie czasy dla influencerów?

AI

Naj w AI #7 Generowanie animacji z AI. Ciężkie czasy dla influencerów?

AUTOR: Maciej Rubczyński – Head of Development | Big Data & AI Solutions Architect w TIDK

TikTok ma ponad milliard aktywnych użytkowników, jest piątą najpopularniejszą platformą społecznościową na świecie. Wpływ AI na treści wyświetlane użytkownikom już jest znaczny, poprzez filmiki generowane w oparciu choćby o grafiki stworzone z wykorzystaniem DallE czy Stable Diffusion. W tym roku skala aktywności AI na TikToku ma szanse zwiększyć się zdecydowanie bardziej, przez rozwiązania takie jak MagicAnimate.

MagicAnimate to model, który skupia się na animowaniu postaci, Dostarczając na wejściu zdjęcie osoby lub obraz postaci fikcyjnej jesteśmy w stanie wygenerować krótki film, w którym wykonuje ona sekwencję ruchów zgodnie z tym co sobie wymyślimy. Twórcy artykułu przedstawiają m.in. jak Mona Lisa zaczyna biegać czy Wonder Woman trenować jogę. Być może niedługo infulencerzy nie będą musieli sami tańczyć, zrobią tylko sobie zdjęcie i z wykorzystaniem MagicAnimate wykonają nawet najtrudniejszą taneczną sekwencję.

Do rywalizacji w tworzenie jak najciekawszych krótkich animacji dołączyło też Google, przedstawiając model o wdzięcznej nazwie „VideoPoet”. Ma on szersze zastosowania od MagicAnimate, który skupiał się animacji postaci. Z VideoPoet jesteśmy w stanie m.in. wygenerować dowolną animację na podstawie krótkiego promptu. Działa więc to podobnie jak z DallE czy MidJourney, jednak w efekcie uzyskujemy krótką animację. Dodatkowo VideoPoet jest w stanie zaproponować nam krotką ścieżkę audio pasującą do tej animacji.

VideoPoet jest już modelem wpisującym się w trend rozwiązań multimodalnych jak Gemini czy GPT-4. W celu wyprodukowania animacji na wejściu możemy skorzystać nie tylko z treści zapytania, ale też z grafiki, dla której model zaproponuje odpowiednie sekwencje. Autorzy przedstawiają wizję korzystania z modelu również jako interaktywnego sposobu na postprodukcję prostych filmików. Na podstawie poleceń VideoPoet jest w stanie przycinać nagranie, przybliżać elementy, zmieniać tło. Rozwiązanie umożliwia również tworzenie dłuższych filmów, choć podstawowa animacja trwa tylko dwie sekundy.

Rozwiązań pozwalających na generowanie animacji z wykorzystaniem Generative AI będzie z pewnością przybywać i będą coraz lepsze. Ciekawe, czy TikTok już niedługo nie będzie zdominowany przez treści generowane przez AI?

Przydatne linki:

Partnerstwa

tidk logo

Bałtycka 6
61-013 Poznań